poniedziałek, 24 listopada 2014

XI ZAJĘCIA: Z WIZYTĄ W BOJANIE

Dziś odwiedziliśmy bibliotekę w Bojanie, w której również odbywają się Warsztaty Tworzenia Opowieści. Uczestnicy zajęć budują fabułę swojej bajki na podstawie przedmiotów wyciąganych z 3 Magicznych Worków. Są w nich poukrywane atrybuty różnych bohaterów. Od dzieci zależy to, jakie będą to postacie - dobre/złe, otwarte/zamknięte w sobie, gburowate/towarzyskie, odważne/tchórzliwe itp.


Akcja opowieści tworzonej w Bojanie rozgrywa się w kaszubskim lesie, w którym można znaleźć Leśne Krośnięta oraz Grzenię. Pojawiają się również inne, nadprzyrodzone istoty oraz szeroki wachlarz nietuzinkowych bohaterów :). W bajce możemy poznać Maga skłóconego Iluzjonistą, podróżnika Bartłomieja, nastoletnią Juli, rosyjskiego lotnika Schwein von Schwein'a, małą Natalkę oraz piękną Li prosto z Chin. Opowieść toczy się w czasie przeszłym, teraźniejszym i przyszłym, a łącznikiem między odrębnymi czasami jest miejsce (tajemniczy kaszubski las) oraz dwie niesamowite istoty - Mroczny Pan i Maja.
Złożona historia oraz zaangażowanie uczniów z Bojana zrobiło na nas ogromne wrażenie :). Zarówno losowanie z worków, jak i rysowanie w Dziennikach Projektowych, sprawiało im ogromną frajdę. Zostaliśmy tam bardzo ciepło przyjęci oraz zarażono nas pozytywną energią na kolejny tydzień. A może nawet i dwa :D! Pozdrawiamy Was!


          

              

poniedziałek, 17 listopada 2014

X ZAJĘCIA: PREZENTER - DRUGIE PODEJŚCIE

Dziś odbyło się nasze 10. spotkanie. Razem z prowadzącymi postanowiliśmy jeszcze raz stawić czoła kamerze. Stres był oczywiście taki sam, jak za pierwszym razem. Jednak wyciągnęliśmy z ostatniej próby pewne wnioski. 
Drugie podejście do przedstawienia wiadomości poprzedzał rzetelny research - dokładnie przejrzeliśmy aktualne gazety i wybraliśmy interesujące nas tematy. W parach wybraliśmy po cztery newsy, które chcielibyśmy przedstawić na naszym wyimaginowanym kanale informacyjnym ;). Niektórzy chcieli zaprezentować wiadomości ze świata polityki, inni wybrali tematykę związaną ze światową gospodarką lub sytuacją lokalnej społeczności. Znalazły się również osoby, które chciały w swoim paśmie przedstawić informacje związane ze zdrowym trybem życia. 
Następnie musieliśmy przekształcić interesujące nas wiadomości w krótkie notki, które zostałyby przez nas odczytane i stanowiłyby treściwą zapowiedź reportażu. Na tym etapie dużą trudność stanowiło dla nas okrojenie przedstawianych informacji, przy jednoczesnym zachowaniu sensu wypowiedzi oraz najistotniejszych danych. 
Po zredagowaniu informacji pozostało jedynie zmierzenie się z okiem kamery. Za naszymi plecami powiewała zielona zasłona - solidnie przygotowaliśmy się do drugiej próby nagrania ;D. Staraliśmy się patrzeć prosto do kamery, a dziewczyny poskromiły swoje włosy - aby nie zasłaniały twarzy. 
Po nagraniu wszystkich uczestników zajęć, usiedliśmy przy wspólnym stole i zaczęliśmy analizować filmiki klatka po klatce. Oglądanie nagrania z samym sobą było ciekawym doświadczeniem - można było zobaczyć, że nawet maleńki ruch przed kamerą jest baaaaardzo widoczny. Dzięki tym filmikom mogliśmy się dowiedzieć czegoś nowego o nas samych. Dodatkowo, okazało się, iż niektórzy z nas mają zadatki na prezenterów telewizyjnych :).
Możemy już oficjalnie ogłosić, iż wyszliśmy zwycięsko z drugiego starcia z kamerą. Stres był, ale przyjazna atmosfera w trakcie zajęć zredukowała go do minimum. Jak staniemy przed kamerą trzeci raz, to będziemy prezentować wiadomości jak rasowi profesjonaliści ;)!

poniedziałek, 3 listopada 2014

IX ZAJĘCIA: OKO W OKO ZE SZTUKĄ

Dziś ponownie szlifowaliśmy nasze umiejętności w przeprowadzaniu wywiadu. Razem z prowadzącymi przypomnieliśmy sobie kluczowe pytania, które powinny znaleźć się w wywiadzie "z prawdziwego zdarzenia", który miałby ukazać się w gazecie.
Bohaterem naszego wywiadu była Elżbieta Bieńko-Kornacka, która urodziła się w Gdyni, a od 18 lat mieszka w Szemudzie nad Jeziorem Czarnym. Ukończyła ekonomię na Uniwersytecie Gdańskim, jednak obecnie oddaje się swoim dwóm pasjom - malarstwu i poezji.  


Pani Elżbieta tworzy swe prace techniką akwareli i gwaszu, maluje akrylem i olejem na płycie lub płótnie oraz rysuje pastelami. Spełnia się również jako wykładowca na Uniwersytecie Trzeciego Wieku - prowadzi terapeutyczne warsztaty malarskie w Rumii i w Wejherowie.
Tematem jej prac są pejzaże ezoteryczne, anioły, Madonna z Dzieciątkiem oraz mistyczne tajemnice wszechświata. Pani Elżbieta stworzyła również swoją własną postać - Madonnę Lesocką. Jej prace były prezentowane na ponad stu wystawach zbiorowych w Polsce, dwóch w Szwecji oraz kilkunastu indywidualnych wystawach. W 2008 roku pani Elżbieta wydała tomik poezji pt. "Między Niebem a Ziemią".